Parazitárne ochorenia sú najčastejším ochorením všetkých psov a mačiek, taktiež hlodavcov, hydiny, koní, prežúvavcov… Parazity rozlišujeme vonkajšie a vnútorné.
PSY:
medzi vonkajšie parazity psov patria najčastejšie blchy, kliešte a muchy.
Blchy
Parazitujú na koži psov, spôsobujú pruritus kože (škriabanie sa ) v typických lokalizáciách a to na chrbte od hlavy až po chvost, pri silnom zablšení sa nachádzajú blchy na celom tele. Nemusíte sa obávať, že blcha bude parazitovať aj Vás, blcha Vás môže poštípať ale nemôže na Vás byť dlhú dobu, nakoľko nemáte osrstenie. Blchu uvidíte voľným okom pri prehrnutí srsti na chrbte psa. Pozor, blcha sa ale množí v prostredí, nie je stále na zvierati. Preto je boj s blchami taký zdĺhavý a finančne náročnejší. Je nutné postriekať aj okolie, vyprať alebo vymeniť pelechy, častejšie vysávať pri bytových zvieratách a podobne. Nestačí kúpiť šampón proti blchám, ten zmyje iba tie blchy, ktoré sú v danej chvíli na tele zvieraťa, ale nijako nerieši problém s blchami v prostredí. Preto odporúčame protiblšiu terapiu niekoľkokrát po sebe – napríklad zvoliť pipetu alebo tabletu s účinnou látkou(nie tie prírodné voľnopredajné v petshopoch). Je nutné ju zopakovať v predpísaných intervaloch veterinárnym lekárom (v závislosti od zvoleného produktu) minimálne 2 až 3krát po sebe, nakoľko treba dbať, aby boli pokryté aj nové blchy, ktoré sa medzičastom vyliahnu z vajíčok blchy a hneď chcú nasať krv.
Kliešte
kliešte parazitujú určitý čas na tele zvieraťa, v závislosti od veľkosti kliešťa. Prisaje sa, aby sa krv, nasledne odpadne a v prostredí „narastie“, t.z. zmení svoje vývojové štádium. V dobe, kedy je prichytený na koži zvieraťa je nebezpečný, pretože pokiaľ je infekčný, môže vpraviť ochorenie do tela zvieraťa. Preto je veľmi dôležité, aby bol Váš pes chránený po celý rok.
kliešte sa vyskytujú v závislosti od teploty okolia, na jar a na jeseň je ich výskyt najväčší, ale nie je vylúčené, aby ste našli kliešťa na zvierati aj v lete alebo v zime. Zima v našom regióne je už veľmi teplá, preto sa výskyt kliešťov nevylučuje ani v zime. Je to však samozrejme ojedinelé. V lete je zase veľmi horúco a sucho a to kliešťom nevyhovuje, preto sa objavia v menšej miere ako na jar a jeseň.
Na trhu je niekoľko typov antiparazitárnych prípravkov – obojky, pipety, tablety, injekcie. Na našom pracovisku ponúkame iba prípravky s účinnými látkami , ktoré sú osvedčené, účinné a bezpečné.
žiaľ, internetová doba priniesla aj predaj prípravkov na internete, buďte však prosím obozretný, nakoľko sa objavili aj prípravky bez registračnej známky ako falzifikáty. Tie môžu byť nebezpečné pre Vás aj pre Vášho domáceho miláčika. Stretli sme sa aj s prípadmi, kedy priniesli zviera v stave intoxikácie a pri zisťovaní anamnézy bolo potvrdené, že aplikovali na zviera neregistrovaný liek proti parazitom z internetového portálu. Prosím, buďte preto opatrný.
Muchy
Muchy sú lietajúci hmyz, ktorý dokáže Vášmu zvieraťu znepríjemniť živoť. Sadajú na zvieratá, bodajú ich a zvieratá su nervózne. na ušiach im spôsobia rany a potom je to nekonečný príbeh ošetrovania uší a boja proti náletom múch. Existujú prípravky, ktoré vieme bezpečne použiť a zabrániť ataku múk, avšak je potrebné tak urobiť ešte pred vznikutím problému. Obdobie, kedy muchy najviac napádajú psy je od mája do septembra, preto je dôležité s antiparazitárnou terapiou začať uz na jar – marec, apríl.
Myslite na to, že vždy je lepšia prevencia ako terapia daných ochorení.